Jednym z najpopularniejszych języków w naszych tłumaczeniach , a zarazem najpopularniejszym językiem świata, jest język angielski. Dokonujemy przekładów przysięgłych i zwykłych języka angielskiego zarówno na piśmie jak i ustnie. Dzięki swojej popularności, angielski jest w pierwszej grupie pod względem ceny tłumaczenia, czyli w najkorzystniejszej dla zleceniodawcy. Najmniej zaś dla przekładającego tłumaczenia języka angielskiego. Przyczyny popularności języka angielskiego, a zarazem dużej ilości jego tłumaczeń, mogą przez dociekliwych być poszukiwane w historii kultury angielskiej i ogólnie angielskiego społeczeństwa. Zasada dziedziczenia przez pierworodnego potomka całości powodowała szukanie dóbr poza rodzinnym majątkiem, stąd duża ofensywność Anglików na polu zdobywania nowych włości za granicami Królestwa – to dotyczy wieków dawnych, rzutowało na działanie Korony brytyjskiej przez stulecia.
Od kaperów, awanturników do wicekróli indyjskich.
Ogólna agresywność wręcz na polu kolonizacyjnym powodowała zasiedlanie nieraz odległych terytoriów i włączanie ich do Korony brytyjskiej. Wystarczy spojrzeć na zasięg języka angielskiego jako języka urzędowego. Indie, USA, Australia, część Kanady. W Indiach Brytyjczycy przyczynili się z jednej strony do wyrżnięcia tysięcy i zniewolenia milionów ludzi – choć sami Hindusi w ramach systemu kastowego to czynią, mowa o segregacji „kastowej” – a drugiej do skoku cywilizacyjnego subkontynentu indyjskiego – poprzez rozwój edukacji, kolei, medycyny. do dziś atutem mieszkańców Indii jest natywna znajomość języka angielskiego. Patrząc dalej: i Australia, i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – dużo wcześniej zbuntowały się i usamodzielniły. W Stanach było to o tyle łatwiejsze, że społeczeństwo, choć zjednoczone językiem angielskim i poczuciem państwowości, było bardzo zawsze narodowościowo wymieszane (naród amerykański) – potężne rzesze Irlandczyków wygnane nota bene za winą Anglików z ojczyzny (głód, dyskryminacja) oraz Włochów, Żydów, Chińczyków czy Polaków ułatwiły oderwanie się od matki korony.
Takie przyczyny historiozoficzne mogą nie interesować obecnie wielu niecierpliwych. Można więc – patrząc współcześnie – sprowadzić popularność języka angielskiego do:
- angielskojęzycznych filmów amerykańskich
- przewagi gospodarczej USA
- ogólnej popularności kultury masowej brytyjskiej i amerykańskiej (książki, wokaliści, zespoły pop-rockowe)
Wracając do tłumaczeń angielskiego. Zauważyć warto, że w wielu krajach, zwłaszcza w Skandynawii, (o Skandynawii, Norwegii i sprawach językowych piszemy też na stronie) można otrzymać dokument urzędowy w tym języku. Mocno obniża to koszt tłumaczenia, nie wspominając o jego przyspieszeniu!
Zobacz też stronę o tematyce: książki do języka angielskiego
Komentarze są wyłączone, ale trackbacki and pingbacki są włączone.