• Strona główna
  • O nas
  • Kontakt
  • Biblioteka tłumacza
TŁUMACZENIA SZCZECIN
Tłumaczenia przysięgłe - blog Biura Tłumaczy ze Szczecina

Najnowsze komentarze

  • Tłumaczenia Szczecin - tłumaczenia języka holenderskiego
  • Tania - tłumaczenia języka holenderskiego
  • tłumaczenia języka angielskiego
  • Tłumaczenia języka niemieckiego
  • Szczecin jest piękny
  • Tłumaczenia w Szczecinie na wesoło
  • Porady tłumaczeniowe
Jesteś tutaj: Start ∼ Porady tłumaczeniowe ∼ 10 błędów początkującego tłumacza technicznego

10 błędów początkującego tłumacza technicznego

Opublikowane przez Tłumaczenia Szczecin dnia 2021/05/09

W tłumaczeniach technicznych języka angielskiego równie ważna, jak znajomość języka obcego, stała się znajomość języka polskiego. Dlaczego „stała się”? Już tłumaczę. Jakiś czas temu zajawiłem temat problemów w tłumaczeniu w artykule tłumaczenia polsko-polskie cz1. Druga część nie nastąpiła, gdyż ten wpis jest kontynuacją niejako tematu.


O ile język angielski, jako lingwistyczny warsztat pracy tłumacza, jest na coraz wyższym poziomie, o tyle ilość błędów popełnianych w języku polskim w zakresie: ortografii, stylistyki, składni, fleksji, gramatyki, itp. rośnie w postępie geometrycznym.


W artykule 10 błędów jakie popełnia tłumacz techniczny języka angielskiego, albo raczej początkujący tłumacz, chciałbym pokazać z jakimi podstawowymi problemami spotyka się w tłumaczeniach technicznych w 2021 roku.
Widać się bardzo wyraźnie my odniesiemy się do praktyk studenckich studentów filologii angielskiej, jakie odbywają w biurze tłumaczeń. Nie wiem czego obecnie uczy się na studiach filologicznych w zakresie tłumaczenia, tak samo jak nie mam wiedzy na temat tego, ile zajmuje literatura polska, ile też literatura angielska czyli brytyjska i amerykańska w programie studiów filologicznych.

Czy mówimy o błędach technicznych?

Oczywiście można w tym momencie pominąć zagadnienia techniczne, z zakresu warsztatu tłumacza technicznego, czyli znajomości zagadnień specjalistycznych.Piszę li tylko wyłącznie o zagadnieniach językowych. A już język polski stanowi absolutną podstawę. Gdy w kolejnym dziele studenta praktykanta napotkałem na trzy błędy ortograficzne w dokumencie Worda, w którym funkcjonuje automatyczny korektor – słownik, który podkreśla błędy na czerwono, stwierdziłem, że czas napisać artykuł o 10 błędach tłumacza technicznego. I dać go studentom filologii do przeczytania.

W tej części omówimy pierwsze błędy początkującego tłumacza technicznego, które widać na pierwszy rzut bardziej doświadczonego oka.

  1. Oczywiście, najjaskrawsze są błędy ortograficzne – a w każdym razie powinny, jako że nie powinno ich być wcale! – choć tylko niektórzy początkujący filolodzy „walczą z bykami”. „Włukno” przy u otwarte, „poszeżyć” przez ż. O matko! O tempore, o mores! Dawniej trzy takie błędy dyskwalifikowały każdą pracę pisemną. Co można poradzić takiemu „torreadorowi”, czy „władcy byków”?
  2. Kalki językowe i ślepe kopiowanie stylistyki oryginału angielskiego, jako objaw własnej nieporadności stylistycznej w zakresiu języka polskiego. Często gęsto napotykamy takie niezgrabne zdania. „Szlifowanie musi zostać wykonane” – strona bierna w języku angielskim tak funkcjonuje, poprawnie tak się mówi. Ale nie po polsku! „Szlifowanie należy wykonać”. „Zaleca się malowanie” a nie „malowanie jest zalecane”. „zrobiono” anie „było zrobione”.
    W zakresie słownictwa to idzie tak: „inspekcja wizualna (visual inspection , a jakże)” zamiast:” kontrola wzrokowa”. W ramach tego zagadnienia problem dotyczy też kwestii szyku zdania.
  3. Dużym, a trudnym do wychwycenia w kontroli tłumaczenia technicznego błędem jest pomijanie niewygodnych, niezrozumiałych lub stanowiących problem partii tekstu – wyrazów, fraz, zdań, akapitów. Można sobie wyobrazić, jakie to stanowi horrendum korektora tłumaczenia, gdy trzeba liczyć akapity, wyrazy czy inne części dokumentu porównując tłumaczenie z oryginałem – nie dość że szukamy błędów, sprawdzamy sens, to jeszcze tu nie możemy zaufać tłumaczącemu, że nie zgubił tekstu.
W kategorii Porady tłumaczeniowe Tagl tłumaczenia techniczne
← Poprzedni Następny →

Jesteśmy na Facebooku

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia

28

Biuro Tłumaczeń, Kursy i Szkolenia Językowe oraz projekty realizowane ze środków Unijnych

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia

9 months ago

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia
Jest lato, więc zapraszamy do lektury eseju na temat "Historia języka angielskiego, część1" tlumaczenia-szczecin.pl/historia-jezyka-angielskiego/historia-jezyka-angielskiego-czasy-starozytne/ Miłej lektury! ... Czytaj dalejMniej

Historia języka angielskiego - czasy starożytne - TŁUMACZENIA SZCZECIN

tlumaczenia-szczecin.pl

Nie da się rozpatrywać historii języka angielskiego bez poznania i nauki historii literatury angielskiej. Z kolei nie da się spojrzeć dostatecznie szeroko na historię literatury Brytyjczyków be...
View on Facebook
· Share

Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia

5 years ago

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia
Zapraszamy do polubienia naszej nowej strony #Biura tłumaczeń Meritum, na której #tłumaczenia są tematem, lecz nie tylko - wkrótce nowy konkurs związany z #językami obcymi:Meritum Tłumaczenia SzkoleniaDziękujemy! ... Czytaj dalejMniej

Meritum Tłumaczenia Szkolenia

www.facebook.com

Strona Biura tłumaczeń i szkoły języków obcych Meritum z Poznania.
View on Facebook
· Share

Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia

10 years ago

Meritum Tłumaczenia i Szkolenia
W końcu ruszamy z wiosenną promocją: specjalnie dla naszych Fanów – 500 pierwszych znaków w tłumaczeniach polsko-angielskich GRATISA dla wszystkich – do 15 kwietnia 5% rabatu na tłumaczenia polsko-angielskie Serdecznie zapraszamy :) ... Czytaj dalejMniej
View on Facebook
· Share

Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

Prawa autorskie © 2023 TŁUMACZENIA SZCZECIN.

Stworzone dzięki WordPress i Live Wire.

  • tłumaczenia języka holenderskiego